  • LR600603CR
LR600603CR
advertisement
Manufacturer No:
LR600603CR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LR600603CR
Package:
Datasheet:
LR600603CR
Description:
Fuse Holders 60A 600V 3 Pole Box Lug Connector
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LR600603CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2006
  • Series
    Class R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating (Amps)
    60A
  • Current Rating
    60A
  • Termination Style
    Box Lug
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    3
  • Number of Poles
    3
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    1.06Diax5.50L 26.9mmx139.7mm