  • LS1571-11-BL-BL-012
LS1571-11-BL-BL-012
advertisement
Manufacturer No:
LS1571-11-BL-BL-012
Manufacturer:
Carling Technologies
HK JDW NO:
152-LS1571-11-BL-BL-012
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LS1571-11-BL-BL-012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -17.8°C~65.6°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LS
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC/DC
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V