  • LSRK175.XXID
LSRK175.XXID
advertisement
Manufacturer No:
LSRK175.XXID
HK JDW NO:
461-LSRK175.XXID
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
LSRK175.XXID
Description:
Industrial & Electrical Fuses 600 VAC/300 VDC Class RK1 Fuses
Step5Bar-code shipping tag
LSRK175.XXID
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cylindrical, Blade Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® LLSRK_ID
  • Size / Dimension
    2.094Diax9.626L 53.19mmx244.50mm
  • Feature
    Indicating
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    175A
  • Current Rating
    175A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK1
  • Length
    244.5004mm