  • LST6905VL2NT1
LST6905VL2NT1
advertisement
Manufacturer No:
LST6905VL2NT1
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LST6905VL2NT1
Package:
Datasheet:
Description:
VARISTOR SPD 690V 50KA SURGE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LST6905VL2NT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    LST
  • Type
    Type 1, Type 2, Type 4
  • Approval Agency
    UL
  • Number of Poles
    1
  • Form
    Module Only
  • Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
    690VAC
  • Current - Discharge (Nom) (8/20μS)
    20 kA
  • Features
    Thermally Protected
  • Current - Short Circuit Rating (SCRR)
    200 kA
  • Voltage - Protection Rating (VPR)
    2 kV