  • LT02YC103KAT2C
LT02YC103KAT2C
advertisement
Manufacturer No:
LT02YC103KAT2C
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LT02YC103KAT2C
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LT02YC103KAT2C
Description:
LT 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low Profile Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LT02YC103KAT2C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low Profile
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000pF
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm