  • LT02ZD105MAT2S
LT02ZD105MAT2S
advertisement
Manufacturer No:
LT02ZD105MAT2S
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LT02ZD105MAT2S
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LT02ZD105MAT2S
Description:
LT 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LT02ZD105MAT2S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    LT
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Low Profile
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    TIN/NICKEL (SN/NI)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    560μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm