  • LT1019ACN8-10#PBF
LT1019ACN8-10#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1019ACN8-10#PBF
HK JDW NO:
471-LT1019ACN8-10#PBF
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LT1019ACN8-10#PBF
Description:
IC VREF SERIES/SHUNT 0.05% 8DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1019ACN8-10#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LT1019
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    40V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    11.5V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    1.3mA
  • Voltage - Input
    11.5V~40V
  • Current - Output
    10mA
  • Quiescent Current
    1mA
  • Max Output Voltage
    10V
  • Reference Type
    Series, Shunt
  • Min Output Voltage
    10V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    5 ppm/°C
  • Current - Cathode
    800μA
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.5ppmp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    2.5ppmrms
  • Height Seated (Max)
    3.937mm
  • Width
    7.62mm