  • LT1460GCZ-2.5#PBF
LT1460GCZ-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1460GCZ-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT1460GCZ-2.5#PBF
Package:
TO-92
Datasheet:
LT1460GCZ-2.5#PBF
Description:
V-Ref Precision 2.5V 40mA 3-Pin TO-92
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1460GCZ-2.5#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-92
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    0.25%
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    40mA
  • Operating Supply Current
    165μA
  • Current - Output
    40mA
  • Quiescent Current
    130μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Max Input Voltage
    30V
  • Reference Type
    Fixed, Series
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Height
    4.57mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.56mm