  • LT1580CR-2.5#TRPBF
LT1580CR-2.5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1580CR-2.5#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1580CR-2.5#TRPBF
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description:
Converter, Intel Pentium® 2.5V 250 Cel SINGLE Specialized Voltage Regulator 0°C~125°C LT1580 7 Pins 7 Terminations TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 10942
Step5Bar-code shipping tag
LT1580CR-2.5#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Converter, Intel Pentium®
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1580
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input
    1.79V~6V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Regulator Type
    FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    7A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.8V
  • Height Seated (Max)
    4.877mm
  • Width
    8.89mm