  • LT1580CT7-2.5#06PBF
LT1580CT7-2.5#06PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1580CT7-2.5#06PBF
HK JDW NO:
84-LT1580CT7-2.5#06PBF
Package:
TO-220-7
Description:
Converter, Intel Pentium® 2.5V SINGLE Specialized Voltage Regulator 0°C~125°C LT1580 7 Pins 7 Terminations TO-220-7
Quantity:
In Stock : 10705
Step5Bar-code shipping tag
LT1580CT7-2.5#06PBF
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • Applications
    Converter, Intel Pentium®
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LT1580
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T7
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input
    1.79V~6V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.15V
  • Regulator Type
    FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    7A
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V