  • LT1580IT7-2.5#06PBF
LT1580IT7-2.5#06PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1580IT7-2.5#06PBF
HK JDW NO:
84-LT1580IT7-2.5#06PBF
Package:
TO-220-7
Description:
Converter, Intel Pentium® 2.5V SINGLE Specialized Voltage Regulator -40°C~125°C LT1580 7 Pins 7 Terminations TO-220-7
Quantity:
In Stock : 1897
Step5Bar-code shipping tag
LT1580IT7-2.5#06PBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    7
  • Applications
    Converter, Intel Pentium®
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LT1580
    1
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Voltage - Input
    1.79V~6V
  • Output Current
    7A
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Min Input Voltage
    1.79V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    540mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.15V
  • Regulator Type
    FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V