  • LT1581CT7-2.5#06PBF
LT1581CT7-2.5#06PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1581CT7-2.5#06PBF
HK JDW NO:
84-LT1581CT7-2.5#06PBF
Package:
TO-220-7
Description:
Converter, Intel Pentium® 2.5V ZIG-ZAG Specialized Voltage Regulator 0°C~125°C LT1581 7 Pins 7 Terminations TO-220-7
Quantity:
In Stock : 12797
Step5Bar-code shipping tag
LT1581CT7-2.5#06PBF
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • Applications
    Converter, Intel Pentium®
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LT1581
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PZFM-T7
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input
    1.68V~6V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.43V
  • Regulator Type
    FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Dropout Voltage1-Max
    0.7V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.8%