  • LT1790AIS6-2.5#TR
LT1790AIS6-2.5#TR
advertisement
Manufacturer No:
LT1790AIS6-2.5#TR
HK JDW NO:
84-LT1790AIS6-2.5#TR
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
LT1790AIS6-2.5#TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1790AIS6-2.5#TR
  • Tolerance
    0.05%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Current - Output
    5mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    2.95mm