  • LT1790AIS6-2.5#TRMPBF
LT1790AIS6-2.5#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1790AIS6-2.5#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT1790AIS6-2.5#TRMPBF
Package:
TSOT
Description:
V-Ref Precision 2.5V 6-Pin TSOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1790AIS6-2.5#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSOT
  • Number of Pins
    6
  • Tolerance
    0.05%
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output
    5mA
  • Quiescent Current
    60μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Reference Type
    Fixed, Series
  • Min Output Voltage
    2.499V
  • Voltage Reference
    2.5V
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.75mm