  • LT1790AIS6-3.3#TRPBF
LT1790AIS6-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1790AIS6-3.3#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT1790AIS6-3.3#TRPBF
Package:
SOT-23
Description:
V-Ref Precision 3.3V 6-Pin TSOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1790AIS6-3.3#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    6
  • Tolerance
    0.05%
  • Temperature Coefficient
    10 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Output Type
    Fixed
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Current - Output
    3mA
  • Quiescent Current
    60μA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    3.3V