  • LT1963AEST-1.5#TRPBF
LT1963AEST-1.5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1963AEST-1.5#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1963AEST-1.5#TRPBF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Enable Fixed LT1963 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 984
Purchasing and Inquiry
Product Description:
Features:
5.Adjustable Output Voltage: While the part number indicates a fixed output voltage of 1.5V, the LT1963AEST series also includes adjustable versions, allowing users to set the output voltage to their desired level with external resistors.
Applications:
Step5Bar-code shipping tag
LT1963AEST-1.5#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    6.505mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    3
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Technology
    BIPOLAR
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • Type
    Parameter
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1963
  • Pin Count
  • Output Type
    Fixed
  • Surface Mount
    YES
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    1.5V
  • Number of Outputs
    1
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Current - Output
    1.5A
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    63dB
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.5mA
  • Current - Supply (Max)
    120mA
  • Control Features
    Enable
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A