  • LT300014T2610KJ
LT300014T2610KJ
advertisement
Manufacturer No:
LT300014T2610KJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-LT300014T2610KJ
Package:
Axial
Datasheet:
LT300014T2610KJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT300014T2610KJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Citec
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    3000 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    500V
  • ELV
    Compliant
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    10kOhm
  • Diameter
    2.3mm
  • Length
    6.8mm