  • LT3651IUHE-4.1#PBF
LT3651IUHE-4.1#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3651IUHE-4.1#PBF
HK JDW NO:
471-LT3651IUHE-4.1#PBF
Package:
36-WFQFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable LT3651 36-WFQFN Exposed Pad Tube 36 Terminals 36 Pin
Purchasing and Inquiry
LT3651IUHE-4.1#PBF Overview
It is included in the Tube package. We've included it in the 36-WFQFN Exposed Pad package so that it's easier to use.This device has a mounting type of Surface Mount.It is best to set the temperature to -40°C~125°C TJ.A analog IC of BATTERY CHARGE CONTROLLER has been used in the design of this device.Charge the device by supplying it with Constant - Programmable current.The related parts of the base part number LT3651 can be found by following the order of the base part number.In total, there are 36 terminations.Hence, the battery pack is at 4.1V when it comes to voltage.The device has a total of 36 pins.Features like Current, Timer can be programmed.The device indicates 4A charging current as its maximum.Devices have a maximum supply voltage of 32V.Voltage input for the device is 20V.It is required that the input voltage be 4.8V volts at the minimum.This device accepts a maximum input voltage of 32V.
LT3651IUHE-4.1#PBF Features
Battery pack voltage of 4.1V
36-WFQFN Exposed Pad package
LT3651IUHE-4.1#PBF Applications
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
  • Tablets
  • Locomotive
  • Electric tour bus
  • Marine buoy lights
  • Portable devices
  • Industrial handhelds
  • Smart speakers
  • Modern LA
  • Electricity bank
Step5Bar-code shipping tag
LT3651IUHE-4.1#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3651
  • Pin Count
    36
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-N36
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Input Voltage (Min)
    4.8V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Input Voltage (Max)
    32V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    32V
  • Programmable Features
    Current, Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    4A
  • Battery Pack Voltage
    4.1V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm