  • LT3651IUHE-4.2#TRPBF
LT3651IUHE-4.2#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3651IUHE-4.2#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT3651IUHE-4.2#TRPBF
Package:
QFN EP
Datasheet:
Description:
Battery Management ICs 36 Pins 1 Cell QFN EP
Purchasing and Inquiry
LT3651IUHE-4.2#TRPBF Overview
QFN EP is the appropriate package for battery instrument. The total number of pins is 36. The case is labeled Tape and Reel. Voltage must not drop below 4.8V volts to operate this electrical part. Supply voltage shouldn't exceed 32V volts for this power IC. It must be greater than -40°C to activate this system battery. Using it below 125°C temperatures is recommended. There is 4.2V voltage output from it. There is an option to power the system battery under 32V voltage. It is possible to run the battery protector ic above 4.8V by lowering the input voltage. For the battery safety, it is recommended to power the battert under 4A.
LT3651IUHE-4.2#TRPBF Features
Available in QFN EP Package
with 36 Pins
LT3651IUHE-4.2#TRPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LT3651IUHE-4.2#TRPBF Battery Management ICs applications.
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • Rear light with animation
  • Multicopter and drones
  • Grid power infrastructure
  • Body ECU
  • Server secondary power (board)
  • Body control module
  • Sports cars
  • Cell phone towers
  • Park and garden
Step5Bar-code shipping tag
LT3651IUHE-4.2#TRPBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    QFN EP
  • Number of Pins
    36
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    32V
  • Min Supply Voltage
    4.8V
  • Voltage - Output
    4.2V
  • Min Input Voltage
    4.8V
  • Max Input Voltage
    32V
  • Charge Current - Max
    4A