  • LT600601CR
LT600601CR
advertisement
Manufacturer No:
LT600601CR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LT600601CR
Package:
Datasheet:
LT600601CR
Description:
Fuse Holders ACS 600V Class T 60A 1 Pole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT600601CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2006
  • Series
    LT
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600V
  • Current Rating (Amps)
    60A
  • Current Rating
    60A
  • Termination Style
    Box Lug
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    1Diax1.563L 25.4mmx39.7mm