  • LT602003CS
LT602003CS
advertisement
Manufacturer No:
LT602003CS
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LT602003CS
Package:
Datasheet:
Description:
Fuse Holder 200A Class T 3 Pole w/ Box Lugs
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT602003CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Series
    LT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Color
    Black
  • Current Rating (Amps)
    200A
  • Current Rating
    200A
  • Termination Style
    Box Lug
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    3
  • Number of Poles
    3
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    1.06Diax3.25L 26.9mmx82.6mm