  • LT6656ACS6-4.096#TRMPBF
LT6656ACS6-4.096#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6656ACS6-4.096#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LT6656ACS6-4.096#TRMPBF
Package:
SOT-23-6
Description:
V-Ref Precision 4.096V 5mA 6-Pin TSOT-23 T/R
Step5Bar-code shipping tag
LT6656ACS6-4.096#TRMPBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Tolerance
    0.05%
  • Temperature Coefficient
    10 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output
    5mA
  • Quiescent Current
    1μA
  • Max Output Voltage
    4.096V
  • Voltage - Output
    4.096V
  • Min Input Voltage
    4.596V
  • Max Input Voltage
    18V
  • Reference Type
    Series
  • Voltage Reference
    4.096V