  • LT6656BCS6-2.048#TRPBF
LT6656BCS6-2.048#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6656BCS6-2.048#TRPBF
HK JDW NO:
471-LT6656BCS6-2.048#TRPBF
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description:
IC VREF SERIES 0.1% TSOT-23-6
Step5Bar-code shipping tag
LT6656BCS6-2.048#TRPBF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT6656
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.048V
  • Output Type
    Fixed
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.548V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    2.548V~18V
  • Current - Output
    5mA
  • Current - Supply
    1.5μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.048V
  • Reference Type
    Series
  • Output Voltage-Max
    2.05V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    20 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    30ppmp-p
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.5mm