  • LTC1682IMS8-3.3#PBF
LTC1682IMS8-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1682IMS8-3.3#PBF
HK JDW NO:
84-LTC1682IMS8-3.3#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
8 Terminals 1.8V LTC1682 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tube 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 17251
Step5Bar-code shipping tag
LTC1682IMS8-3.3#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LTC1682
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    4.4V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Charge Pump
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm