  • LTC1731ES8-4.1#TRPBF
LTC1731ES8-4.1#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1731ES8-4.1#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC1731ES8-4.1#TRPBF
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Battery Management ICs 8 Pins 1 Cell SOIC
Purchasing and Inquiry
LTC1731ES8-4.1#TRPBF Overview
SOIC is the appropriate package for battery instrument. 8 pins are on it. Tape and Reel cases are used for packaging. This electrical part's minimum supply voltage should not be less than 4.5V volts. There should be 12V voltage over 12V volts on the supply to this electronic battery. To activate this power management IC, it should not be less than -40°C. At temperatures below 85°C, it is recommended that it be used. The output voltage of the electronic battery is 4.1V. Under 12V, it is possible to power the battery instrument input voltage. Input voltages below 4.5V are suitable for the power IC.
LTC1731ES8-4.1#TRPBF Features
Available in SOIC Package
with 8 Pins
LTC1731ES8-4.1#TRPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LTC1731ES8-4.1#TRPBF Battery Management ICs applications.
  • Server secondary power (board)
  • Electric-powered machinery
  • Multicopter and drones
  • Shuttle robots
  • Buses
  • Chargers 30 kW to 150 kW
  • Infotainment/cluster
  • Robot vacuum cleaner
  • Grid support
  • Scooters
Step5Bar-code shipping tag
LTC1731ES8-4.1#TRPBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output
    4.1V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Max Input Voltage
    12V