  • LTC2634CMSE-HMI10#PBF
LTC2634CMSE-HMI10#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2634CMSE-HMI10#PBF
HK JDW NO:
471-LTC2634CMSE-HMI10#PBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
1.8mW μWDACVoltage - BufferedSurface Mount 1.25 B B
Purchasing and Inquiry
LTC2634CMSE-HMI10#PBF Overview
This package is included in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package and is available for purchase. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~70°C at all times. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tube for the sake of space saving. Related parts can be found by using its base part number LTC2634. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. A total of 10 pins are included in this device. In addition, it is able to support a maximum supply voltage of 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 4.5V.
LTC2634CMSE-HMI10#PBF Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package
10 pin count
LTC2634CMSE-HMI10#PBF Applications
  • Motor Control
  • Optical Networks
  • Mobile Communications
  • Level Setting
  • Precision setpoint control
  • Digitally controlled calibration
  • Data Acquisition
  • Digital Calibration
  • Video Encoder
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
LTC2634CMSE-HMI10#PBF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    1.8mW
  • Base Part Number
    LTC2634
  • Pin Count
    10
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    10
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    SPI
  • Differential Output
    No
  • Resolution
    1.25 B
  • Voltage - Supply, Analog
    5V