  • LTC2656IFE-H12#PBF
LTC2656IFE-H12#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2656IFE-H12#PBF
HK JDW NO:
84-LTC2656IFE-H12#PBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description:
DAC Voltage - Buffered Surface Mount 1.5 B B 4.4mm mm
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LTC2656IFE-H12#PBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Converters
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LTC2656
  • Pin Count
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Number of Bits
    12
  • Supply Current-Max
    4.25mA
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    SPI
  • Differential Output
    No
  • Resolution
    1.5 B
  • Voltage - Supply, Analog
    5V
  • Settling Time
    4.6μs (Typ)
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0244%
  • Integral Nonlinearity (INL)
    1 LSB
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Number of Converters
    8
  • INL/DNL (LSB)
  • Analog Output Voltage-Max
    4.096V
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    4.4mm