  • LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF
LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF
HK JDW NO:
471-LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF
Package:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin LTC2909 Voltage supervisor2 Channels Min 500mV Max 6V
Purchasing and Inquiry
LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF Overview
There are 8 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. It is packaged with Tape & Reel (TR). To assist you, this IC power includes 3 functions. Power management consists of 2 channels, each of which can be used independently. As a reference, this IC power includes SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 functions for your convenience. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Multi-Voltage Supervisor manage ics. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. IC management conducts in a 2.5V-voltage supply. When a supply voltage of 3 is applied to the power ic, it conducts. There are a total of 8 pins on power management. Pin count of the power management is 8. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 500mV. There should be no more than 6V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount mounting is recommended. The supervisors should be set to the following temperature: 0°C~70°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by LTC2909.
LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 500mV
LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF Applications
  • Magnetic resonance imaging
  • Insulation fault location system
  • Precision measurement
  • Dash board
  • Power communication system
  • FPGA design
  • Battery cars
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Set top box
  • Electric heating appliances
Step5Bar-code shipping tag
LTC2909CTS8-2.5#TRMPBF
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LTC2909
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    500mV
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.213V Adj Adj
  • Number of Voltages Monitored
    3
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.625mm