  • LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF
LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF
HK JDW NO:
471-LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Description:
3.3V10 Terminals 10-Pin LTC2919 Voltage supervisor1 Channels Min 500mV
Purchasing and Inquiry
LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 10 in total. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. As a reference, this IC power includes 10-WFDFN Exposed Pad functions for your convenience. There are a lot of similarities between this IC power and other Multi-Voltage Supervisor products. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. When 3.3V is applied to the power ic, it conducts. A supply voltage of 3 is used to conduct the PMIC chip. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 10. Power managment ic pin count is 10. Supply voltage (Vsup) should be at least 500mV for this power management. The recommended mounting type is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Open Drain or Open Collector. It is always advisable to use LTC2919, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer.
LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 500mV
LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF Applications
  • Power distribution systems of infant care room
  • Electronics installed in the vehicle
  • FPGA design
  • Precision measurement
  • Automotive power systems
  • Smartphones
  • DSP
  • Multi-voltage system
  • External alarm
  • Detection of phase loss
Step5Bar-code shipping tag
LTC2919IDDB-3.3#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC2919
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Number of Channels
    1
  • Min Supply Voltage
    500mV
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.921V Adj Adj
  • Number of Voltages Monitored
    3
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2mm