  • LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
Package:
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Description:
6 Terminals 2.5V 6-Pin LTC3410 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.25MHz Tape & Reel (TR) 300mA 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Quantity:
In Stock : 13783
Step5Bar-code shipping tag
LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    6-VSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LTC3410
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.875V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.25MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    2mm