  • LTC3631IMS8E-3.3#PBF
LTC3631IMS8E-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3631IMS8E-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3631IMS8E-3.3#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
8 Terminals 4.5V 8-Pin LTC3631 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 100mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LTC3631IMS8E-3.3#PBF Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tube package for optimized performance. In this voltage regulator, there are 8 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 100mA output current. 45V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 10V for operation. The regulator voltage that you are looking at belongs to the subcategory Switching Regulator or Controllers. This DC/DC regulator belongs to the LTC3631 family. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 3.3V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 8 pins.
LTC3631IMS8E-3.3#PBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
LTC3631IMS8E-3.3#PBF Applications
  • Hydro power
  • Smoke prevention equipment
  • PSRR circuits
  • Various precision measuring detectors
  • Household control circuits
  • Motor controller circuits
  • Terrestrial set-top boxes
  • Sensitive electronic devices
  • Various precision measuring instruments
  • Grinders
Step5Bar-code shipping tag
LTC3631IMS8E-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC3631
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    100mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm