  • LTC4217IDHC-12#TRPBF
LTC4217IDHC-12#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4217IDHC-12#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC4217IDHC-12#TRPBF
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Description:
Tape & Reel (TR) Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1.6mA mA Thermal Limit 16-WFDFN Exposed Pad 1 General Purpose Hot Swap Controller, Monitor
Purchasing and Inquiry
LTC4217IDHC-12#TRPBF Overview
It's included in the 16-WFDFN Exposed Pad package.Hot-swappable device is currently possible to access 1 channels.There is a Tape & Reel (TR)-shaped package for it.There are 16 terminations in total.Device DUAL is located at the terminal position.16 pins make up its total.High efficiency can be achieved when the supply voltage is 12V.This is set up in the same way as Surface Mount.Hot Swap Controller, Monitor?is?the?classification?for?this?electrical?component.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~85°C.There are General Purpose applications available for the device.There is a mention of it in Thermal Limit.In theory, it should work as long as the power source has a 2.9V~26.5VV input.Hot-swappable device belongs to the LTC4217 family of numbers.As far as Power Management Circuits is concerned, this gadget is self-contained.Among its programmable features are Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, UVLO.Currently, 1.6mA is in short supply.In order for a device to operate normally, the supply voltage (Vsup) must be higher than 2.9V.26.5V (maximum supply voltage) is set.The maximum supply current it requires to operate is 3mA.2AV is the device's maximum output.
LTC4217IDHC-12#TRPBF Features
The terminal position of 16
Features of Thermal Limit
Programmable features of Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, UVLO
LTC4217IDHC-12#TRPBF Applications
  • PC board hot swap insertion and removal
  • Limitting the inrush current
  • Reverse current protection
  • Raid
  • Hard drive
  • Active current limit
  • Server backplane system
  • Automatic restart after load failure
  • Automotive circuits
  • ISDN system
Step5Bar-code shipping tag
LTC4217IDHC-12#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Thermal Limit
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller, Monitor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.9V~26.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC4217
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    26.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.9V
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    1.6mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    3mA
  • Internal Switch(s)
  • Programmable Features
    Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, UVLO
  • Feature Pins
    FB, /FLT, IMON, ISET, OV, PG, TIMER, UV
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3mm