  • LTC6420IUDC-20#PBF
LTC6420IUDC-20#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC6420IUDC-20#PBF
HK JDW NO:
471-LTC6420IUDC-20#PBF
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Description:
0.5mm 3V 20 Amplifier LTC6420 3V 20-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LTC6420IUDC-20#PBF Overview
An integrated Tube-package is used to house this device.This is a great ADC Driver that is very good value for money.As part of the 20-WFQFN Exposed Pad package, it has been dispatched.This requires mounting the part in the Surface Mount direction, which involves mounting the part.Data Acquisition is the main application in which it is found.Part number LTC6420 is the base part number for this device.The 2 functions here are used for amplification purposes due to their high performance.20 terminals have their own functions in total.In order to ensure peak relow for the part, the iron temperature has to be controlled under 260 when proceeding peak relow.The part has a total of four 20 pins in total.In order for this amplifier to operate properly, I would recommend a supply voltage of 3V.Just like other high-quality Operational Amplifier will do, it has marvellous amplifying capability.A maximum operating temperature of 85°C is allowed for this part.Detection of temperatures below -40°C could result in malfunctions of the device.Power supplies that are compatible with 3V power supplies are required for this part.It is recommended to monitor the supply current and not let it exceed the 95mA point.
LTC6420IUDC-20#PBF Features
LTC6420IUDC-20#PBF Applications
  • Band-pass filter
  • Addition and subtraction operation circuits
  • Car stereo
  • Active probe
  • Video conversion and routing
  • Instrumentation
  • High speed sample
  • Test equipment
  • Integrator and differentiator circuits
  • Displayers for aircraft and air transportation control systems
Step5Bar-code shipping tag
LTC6420IUDC-20#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-WFQFN Exposed Pad
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    ADC Driver
  • Applications
    Data Acquisition
  • HTS Code
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC6420
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-N20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Current-Max
    95mA
  • Slew Rate
    4500 V/us
  • Common Mode Rejection Ratio
    68 dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    3.6V
  • Input Offset Voltage-Max
    2000μV
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm