  • LTL-42MFNH51
LTL-42MFNH51
advertisement
Manufacturer No:
LTL-42MFNH51
HK JDW NO:
456-LTL-42MFNH51
Description:
LED CBI 3MM 4-LEVEL YW/GN
Step5Bar-code shipping tag
LTL-42MFNH51
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Published
    2004
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Color
    Green, Yellow (x 4)
  • Voltage - Rated
    2.1V Green 2.1V Yellow
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Configuration
    4 High
  • Current
    120mA Green 80mA Yellow
  • Viewing Angle
    80°
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED ARRAY
  • Lens Size
    4.20mm Dia
  • Luminous Intensity
    8.7 mcd
  • Lens Type
    Diffused, White
  • Millicandela Rating
    12.6mcd Green, 8.7mcd Yellow
  • Wavelength - Peak
    565nm 585nm
  • Overall Height
    20.3mm