  • LTL2R3QRK
LTL2R3QRK
advertisement
Manufacturer No:
LTL2R3QRK
Manufacturer:
Lite-On Inc.
HK JDW NO:
456-LTL2R3QRK
Package:
Radial
Datasheet:
LTL2R3QRK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTL2R3QRK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.9V
  • Viewing Angle
    30°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    500 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    639nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Forward Current-Max
    0.05A
  • Forward Voltage-Max
    2.3V
  • Wavelength - Dominant
    631nm
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height
    8.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Color
    Red
  • Additional Feature
    IC COMPATIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C