  • LVC06FR010EV
LVC06FR010EV
advertisement
Manufacturer No:
LVC06FR010EV
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-LVC06FR010EV
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LVC06FR010EV
Description:
FIXED RESISTOR LVC Series, Thick Film, 10mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -40°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LVC06FR010EV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    LVC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    10mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    50mV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm