  • LVR03R1000FE70
LVR03R1000FE70
advertisement
Manufacturer No:
LVR03R1000FE70
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-LVR03R1000FE70
Package:
Axial
Datasheet:
LVR03R1000FE70
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 100mOhm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LVR03R1000FE70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LVR
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.560L 5.21mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    550mV
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    550mV
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    METAL STRIP
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49465
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Diameter
    5.21mm