  • LVR075K-1
LVR075K-1
advertisement
Manufacturer No:
LVR075K-1
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LVR075K-1
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
LVR075K-1
Description:
PTC RESET FUSE 240V 750MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LVR075K-1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LVR075K-1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PolySwitch®, LVR
  • Size / Dimension
    0.450Lx0.189W 11.43mmx4.80mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymeric
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CQC, CSA, TUV, UL
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Current - Max
    7.5A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    750mA
  • Voltage - Max
    240V 265V Int
  • Time to Trip
    18s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    316mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    839mOhm
  • Current - Trip (It)
    1.5A
  • Height Seated (Max)
    1.000 25.40mm