  • LVSP0015TXR
LVSP0015TXR
advertisement
Manufacturer No:
LVSP0015TXR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LVSP0015TXR
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
LVSP0015TXR
Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 600VAC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LVSP0015TXR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Horizontal
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    POWR-GARD® LVSP
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.30mmx38.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    1.769mOhm
  • Applications
    TVSS Protection
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    15A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    UR
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Melting I2t
    3267
  • DC Cold Resistance
    0.001769Ohm
  • Diameter
    12.7mm