  • LWRS440A
LWRS440A
advertisement
Manufacturer No:
LWRS440A
Manufacturer:
Crouzet
HK JDW NO:
182-LWRS440A
Package:
Datasheet:
LWRS440A
Description:
Relay,Phase Control,3-Phase,SPDT,10A,250VAC,WRS Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LWRS440A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LWRS440A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Published
    2003
  • Series
    WRS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Phase Loss, Phase Sequence
  • Voltage - Supply
    440VAC
  • Current Rating
    10A
  • Output Type
    Relay
  • Circuit
    SPDT (1 Form C)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Switching Voltage
    250V
  • Power Consumption
    3W
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 250VAC