  • LXV250-048SW
LXV250-048SW
advertisement
Manufacturer No:
LXV250-048SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV250-048SW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXV250-048SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.9lbs 1.3kg
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXV250 (250W)
  • Size / Dimension
    9.88Lx3.46W x 1.30 H 251.0mmx88.0mmx33.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    250W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    93.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    5.2A
  • Voltage - Output
    48V