  • LXV300-012S
LXV300-012S
advertisement
Manufacturer No:
LXV300-012S
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV300-012S
Package:
Datasheet:
LXV300-012S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXV300-012S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    3.4lbs 1.5kg
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXV300 (300W)
  • Size / Dimension
    8.82Lx3.47W x 1.30 H 224.0mmx88.0mmx33.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    300W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, EN, UL
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    25A
  • Voltage - Output
    12V