  • LXV300-054SW
LXV300-054SW
advertisement
Manufacturer No:
LXV300-054SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV300-054SW
Step5Bar-code shipping tag
LXV300-054SW
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    3.4lbs 1.5kg
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXV300 (300W)
  • Size / Dimension
    8.82Lx3.47W x 1.30 H 224.0mmx88.0mmx33.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    300W
  • Termination Style
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    5.55A
  • Voltage - Output
    54V