  • LXV40-036SW
LXV40-036SW
advertisement
Manufacturer No:
LXV40-036SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV40-036SW
Step5Bar-code shipping tag
LXV40-036SW
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.662lb 300.28g
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Series
    LXV40 (40W)
  • Size / Dimension
    3.74Lx2.76W x 1.26 H 95.0mmx70.0mmx32.0mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    40W
  • Termination Style
  • Approval Agency
    CE, EN, UL
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    1.05A
  • Voltage - Output
    36V