  • LY1N-AC220/240
LY1N-AC220/240
advertisement
Manufacturer No:
LY1N-AC220/240
HK JDW NO:
607-LY1N-AC220/240
Package:
Datasheet:
LY1N-AC220/240
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LY1N-AC220/240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    LY
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 192 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 72 V
  • Reference Standard
    CE; CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Physical Dimension
    27.94mm x 21.59mm x 36.06mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    18.79kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@110VAC
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    4.6mA
  • Release Time
    25 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@24VDC
  • Must Operate Voltage
    192VAC
  • Power Consumption
    1.1W
  • Coil Power
    1200mW
  • Must Release Voltage
    72VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    240V
  • Height
    36.06mm
  • Length
    21.59mm
  • Width
    27.94mm