  • LY2N-CR-AC100110
LY2N-CR-AC100110
advertisement
Manufacturer No:
LY2N-CR-AC100110
HK JDW NO:
607-LY2N-CR-AC100110
Package:
Datasheet:
LY2N-CR-AC100110
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LY2N-CR-AC100110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    LY
  • Feature
    Lighted Indicator, RC Circuit
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Plug In
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    3.75kOhms
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    110VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    11mA
  • Release Time
    25ms
  • Must Operate Voltage
    88VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Must Release Voltage
    33VAC