  • LY4F-AC12
LY4F-AC12
advertisement
Manufacturer No:
LY4F-AC12
HK JDW NO:
607-LY4F-AC12
Package:
Datasheet:
LY4F-AC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LY4F-AC12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LY4F-AC12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    LY
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 9.6 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 3.6 V
  • Reference Standard
    CE; CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Physical Dimension
    43.94mm x 41.4mm x 35.56mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    20Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@110VAC
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    12VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    170mA
  • Release Time
    25 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@24VDC
  • Must Operate Voltage
    9.6VAC
  • Power Consumption
    2.5W
  • Coil Power
    2.5W
  • Must Release Voltage
    3.6VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    12V
  • Height
    35.56mm
  • Length
    41.4mm
  • Width
    43.94mm