  • M12T-04BMMB-SL7002
M12T-04BMMB-SL7002
advertisement
Manufacturer No:
M12T-04BMMB-SL7002
Manufacturer:
Amphenol LTW
HK JDW NO:
45-M12T-04BMMB-SL7002
Package:
Description:
Plug, Male Pins Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Screw Gold Nickel Bulk T Threaded
Quantity:
In Stock : 119
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M12T-04BMMB-SL7002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    4
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Insert Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Backshell Material, Plating
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Published
    2015
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Black, Silver
  • Voltage - Rated
    60VDC
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    12A
  • Orientation
    T
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    12A