  • M165-JR-24D
M165-JR-24D
advertisement
Manufacturer No:
M165-JR-24D
HK JDW NO:
607-M165-JR-24D
Package:
Datasheet:
M165-JR-24D
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 24V
Step5Bar-code shipping tag
M165-JR-24D
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2007
  • Series
    M16
  • Feature
    Oil Resistant
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Ingress Protection
    IP65
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Approval Agency
    UL
  • Panel Cutout Dimensions
    0.63 (16.00mm)
  • Max Current Rating
    5A
  • Current
    8mA
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    21.00mmx15.10mm
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Lamp Color
    Red
  • Height
    28.4988mm
  • Length
    24mm
  • Width
    18mm