  • M20-7821142
M20-7821142
advertisement
Manufacturer No:
M20-7821142
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-7821142
Package:
SIL
Datasheet:
M20-7821142
Description:
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 11 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
M20-7821142
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Polyamide
  • Weight
    989.993697mg
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    M20
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    11
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    2.5mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    300 Cycles
  • Length
    28.34mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Stack Height (Mating)
    11.04mm 12.63mm